Mandarthi Mela Yakshagana show today

 Mandarthi Mela Yakshagana show today
Share this post

Mandarthi Mela Tirugata 2023-24:

May 25

  1. Shivarama Shetty, Billadi- Yakshagana at Sri Kshetra.
  2. Uadaya Rao, Salmara, Karkala- Yakshagana at Sri Kshetra.
  3. Raghurama Shetty, Kamta, Belanje- Yakshagana at Sri Kshetra.
  4. Mamata Surendra Shetty, Belanje- Yakshagana at Sri Kshetra.
  5. Lakshmana Muddu, Handadi- Yakshagana at Sri Kshetra.

May 24

  1. Rati Ramanna Shetty, Shiriyara- Yakshagana at Sri Kshetra.
  2. Jayashri Girish, Koni- Yakshagana at Sri Kshetra.
  3. G Veerabhadra, Gangolli- Yakshagana at Sri Kshetra.
  4. Kamala Chandrashekhar, Uppur- Yakshagana at Sri Kshetra.
  5. Minka Marakalti, Madamakki- Yakshagana at Sri Kshetra.

May 23

  1. Suresh Shetty, Baidebettu- Yakshagana at Sri Kshetra.
  2. Malati S Shetty, Haladi- Yakshagana at Sri Kshetra.
  3. Vasantha Shetty, Kotturu Hadimane, Heggunje- Yakshagana at Sri Kshetra.
  4. Girija Sudhakara, Kotatattu- Yakshagana at Sri Kshetra.
  5. Gangadhara Hegde, Heradi, Barkuru- Yakshagana at Sri Kshetra.

May 22

  1. Pradeep B Shetty, Hanehalli- Yakshagana at Sri Kshetra.
  2. Chandakalachndru, Nandikere- Yakshagana at Sri Kshetra.
  3. Sharaschndra Shetty, Cherkadi- Yakshagana at Sri Kshetra.
  4. Shivarama Shetty, Aradi, Billadi- Yakshagana at Sri Kshetra.
  5. Chandravati teacher, Chantaru, Brahmavara- Yakshagana at Sri Kshetra.

May 21

  1. Mahesha Kolambe, Heroor- Yakshagana at Sri Kshetra.
  2. Neelamma M Gowda, Nonaburu- Yakshagana at Sri Kshetra.
  3. Karunakara Shetty, Halladi- Koodata at Sri Kshetra.
  4. Sushanth Shetty, Halladi- Koodata at Sri Kshetra.
  5. Devaki A Devadiga, Heggunje- Yakshagana at Sri Kshetra.

May 20

  1. Akkayya N Shetty, Balkattu, Beluru- Yakshagana at Sri Kshetra.
  2. Jayanti Shetty, Yelikodu, Shivapura.
  3. Jyoti Nagaraja Poojary, Kuchuru- Yakshagana at Sri Kshetra.
  4. Jayakara Shetty, Kumrakodu- Yakshagana at Sri Kshetra.
  5. Sandesha Kumara Shetty, Ankadakatte- Yakshagana at Sri Kshetra.

May 19

  • R Vittal Rao, Hanehalli- Koodata at Sri Kshetra.
  • NS Jagannath, Hanehalli- Koodata at Sri Kshetra.
  • Girija S Acharya, Yallampalli- Yakshagana at Sri Kshetra.
  • Sowmya R Shetty, Vakwadi- Koodata at Sri Kshetra.
  • Saujanya Shetty, Vakwadi- Koodata at Sri Kshetra.

May 18

  1. Shekhara Shetty, Huyyaru, Haladi- Yakshagana at Sri Kshetra.
  2. Yashoda Shedthi, Kumragodu- Yakshagana at Sri Kshetra.
  3. Jayalakshmi Jayarama Sauda- Yakshagana at Sri Kshetra.
  4. Shekhara Shetty, Kullanje- Yakshagana at Sri Kshetra.
  5. Chandini Rajesh, Mysuru- Yakshagana at Sri Kshetra.

May 17

  1. Bebi Vijayakumar Shetty, Halladi- Koodata at Sri Kshetra.
  2. Leelavati Udayakumar Shetty, Halladi- Yakshagana at Sri Kshetra.
  3. Sudhir Supreetha Shetty, Amasebail- Yakshagana at Sri Kshetra.
  4. Manjula Kulal, Alunje, Arooru- Yakshagana at Sri Kshetra.
  5. Akkayya Sesu, Pandeshwara, Sasthana- Yakshagana at Sri Kshetra.

May 16

  • Vasanthi Ravichandra Mudduru- Yakshagana at Sri Kshetra.
  • Ananda Kulal, Choradi, Avarse- Yakshagana at Sri Kshetra.
  • Koragayya Shetty, Chakkarabettu, Vandaru.

May 15

  1. Sudhakar Hegde, Kukkehalli- Yakshagana at Sri Kshetra.
  2. Ananda T Shetty, Marbinamane, Haradi- Yakshagana at Sri Kshetra.
  3. Vasanthi Ananda Shetty, Molahalli- Yakshagana at Sri Kshetra.
  4. Raghu M Poojary, Yadthadi- Yakshagana at Sri Kshetra.
  5. Timmegowda, Megaramakkki- Yakshagana at Sri Kshetra.

May 14

  1. Vijeyndra Kumar Hosala- Yakshagana at Sri Kshetra.
  2. Vijeyndra Kumar Hosala- Yakshagana at Sri Kshetra.
  3. Bhojaraja GV, Kundapura- Koodata at Sri Kshetra.
  4. Ganesh Rao, Herooru- Yakshagana at Sri Kshetra.
  5. Shantha Narasimha Naik, Basroor- Yakshgana at Sri Kshetra.

May 13

  1. Girijamma Shedthi, 74th Ulluru- Yakshagana at Sri Kshetra
  2. Girijamma Shedthi, 74th Ulluru- Yakshagana at Sri Kshetra
  3. Jayanti C Shetty, Ardi- Koodata at Sri Kshetra.
  4. Sujata B Shetty, Melmane, Ardi- Yakshagana at Sri Kshetra.  

May 12

  • Shashikala Udaya Kumragodu- Koodata at Sri Kshetra.
  • Asha Ganesha Kumragodu- Koodata at Sri Kshetra.
  • Nagu Shetty, Hanchikatte, Machchattu.
  • Sharada Dinesh Neramballi, Koteshwara.

May 11

  1. Prabhavati Hegde, Kaduru- Koodata at Sri Kshetra.
  2. Abhimanya B Shetty, Talluru- Koodata at Sri Kshetra.
  3. Babu Acharya, Neelkere, 11th Ulluru.
  4. Dinesh Jogi, Gopali, Koteshwara.
  5. Kusuma Poojarthy, Handadi, Brahmavar.

May 10

  1. Mallika R Shetty, Kavadi- Yakshagana at Sri Kshetra.
  2. Rama Naik, Aralasuruli- Yakshagana at Sri Kshetra.
  3. Vanaja Krishnaiah Shetty, Altharu, Yadthadi.
  4. Ganesha Mogera, Mudubage, Amparu.
  5. Malati G Poojary, Shanadi, Keduru.

May 09

  1. Ramananda Shetty, Naduru- Yakshagana at Sri Kshetra.
  2. Chandrashekhara Shetty, Salvadi- Yakshagana at Sri Kshetra.
  3. Neela Poojarthy, Balji Matapady.
  4. Bhavani Raghavendra Kandavara, Ulluru.
  5. Rekha K Shetty, Tenkabail, Shiriyara.

May 08

  1. Subraya Naik, Kudi, Baidebettu- Koodata.
  2. Kali Bai, Kudi, Baidebettu- Koodata.
  3. Sadashiva Ganiga, Airodi, Sasthan.
  4. Asha Devaraj Shetty, Haryadi, Shiriyara.
  5. Raghurama Shetty, Gulladi, Beluru.

May 07

  1. Kamala Poojarthy, Bhandaribailu, Handadi.
  2. Bella Naik, Pragati Nagara, Naduru.
  3. Malati Santhosha Shetty, Hombadi, Hunsemakki.
  4. Raghurama Shetty, Tupparabettu, Hattiyangady.
  5. Ananta Handa, Karebailu, Shankaranarayana.

May 06

  1. Ananda Shetty, Kiradi, Avarse- Koodata.
  2. Gulabi N Shetty, Kanitrabettu, Kaduru.
  3. Ratnamma Shedthi, Kalavara, Salvadi.
  4. Grishma Vijayakumar, Bengaluru- Yakshagana at Heranjalu.
  5. Sheela Prakash Shetty, Kiradi- Avarse- Koodata.

May 05:

  1. Shankar Shetty, Melubailu, Shankarnarayana.
  2. Seetha Acharya, Hadimane, 74th Ullluru.
  3. Girija Chandra Kulal, Kemmannugudde, Japti.
  4. Vighnesh, infront of school, Kakkunje.
  5. Malini S Shetty, Mundadi, Chara.

May 04

  1. Krishna Naik, Hotel Anegalli.
  2. Prabhavati B Shetty, Sauparnika, Mullugudde.
  3. Usha Raju Kulal, Sridevi, Shiriyara.
  4. Dinesh Shervegara, Madhyastharabettu, Neelavara.
  5. Govardhana Shetty, Dodmane, Iduru.

May 03

  1. Umesh Poojary, KM Road, Basroor.
  2. Malati P Shetty, Mundukodu, Hengavalli.
  3. Subhaschandra Shetty, Padumundu, Shiriyara.
  4. Jayasheela Uadaya, Devasthanabettu, Beluru.
  5. Ganga Poojarthi, Karkada, Saligrama.

May 02

  1. Prabhakar Shetty, Hosmane, Achladi.
  2. Babu Naik, Partibettu, Cherkadi.
  3. Pratish Shetty, Kelakarje, Karje- Koodata.
  4. Pratish Shetty, Kelakarje, Karje- Koodata.
  5. Jalandhara Shetty, Kallante, Naduru.

May 01

  1. Krishnamma Vittala Shetty, Sorgoli, Belve.
  2. Pratham G Hegde, Brahmagiri, Udupi.
  3. Ratna Kushala Devadiga, Karkada, Saligrama.
  4. Sanjeeva Shetty, Mekkemane, Halladi.
  5. Nagaraj Acharya, Yakshashri, Katbelthuru.

April 30

  1. Shankara Poojary, Hiliyana, Avarse.
  2. Vinaya Kumar Shetty, Shaktinagara, Kadri.
  3. Gulabi B Hegde, Arekallumane, Kavadi.
  4. Jayaram Kanchan, Baladi, Amparu.
  5. Raghurama, Samskruti, Haradi.

April 28

  1. Padmanabha Haraibettu, Uppuru- Koodata.
  2. Gopala Haraibettu, Uppuru- Koodata.
  3. Gopala Haraibettu, Uppuru- Koodat.a
  4. Gopala Haraibettu, Uppuru- Koodata.
  5. Sripati A Rao, Haraibettu, Uppuru- Koodata.

April 27

  1. Rudramma Shedthi, Havaralu, Kavadi.
  2. Chandravati S Shetty, Sauda, Shankarnarayana.
  3. Sinchana Nitin Shetty, Sri Angegudde, Vakwadi.
  4. Ashita A Shetty, Baidyaramakki, Nancharu.
  5. Sushma Vishwnatha Himani, Bidkalkatte.

April 26

  1. Manjayya Shetty Nelyadi Billadi- Koodata.
  2. P Lakshminarayana Rao, Pandeshwara, Sasthana.
  3. Manjayya Shetty Nilyadi Billadi- Koodata.
  4. Rathnavati Vitala Naik, Kalladibettu, Kuchuru.
  5. Bhujanga Shetty, Kambaramakki, Kullunje.

April 25

  1. Balakrishna Shetty, Jansale, Siddhapura.
  2. Surendra Mundadibettu, Baikadi.
  3. Bharati Narayana Marakala, Naduru.
  4. Girija Shivaram Shetty, Kangibettu, Sooralu.
  5. Divyashri Panduranga Kageri, Koteshwara.

April 24

  1. Babi Govinda Poojary, Kodi- Yakshagana at Saligrama.
  2. Kaladhara Aithal, Hardalli, Sauda.
  3. Sudhakar Shetty, Bannadi, Vaddarse.
  4. Gulabi Kulalti, Kavalakodlu, Molahalli.
  5. Dinesh Naik Altharu, Yadthadi.

April 23

  1. Deepthi S Shetty, Ajjaramane, Kavadi.
  2. Daru and children, Karishkimane, Uppunda.
  3. Varija Timma Marakala, Mattu, Katpady.
  4. On behalf of Vishalakshi Shedthi, seva by H Vittala Shetty Shedikodlu, Heggunje.
  5. Tamdi Naik, Shirooru Muddumane.

April 22

  1. Heriya Sharada Poojary, Kelamanebettu, Balkuru.
  2. Subrahmanya Shettu Chucchi Golihole.
  3. Mamata Vinod Kundar, Kodi Kanyana.
  4. Vijaya Rama Marakala, Ganesha Kripa, Naduru- Koodata.
  5. Lakshmana Dhooma Marakala, Naduru- Koodata.

April 21

  1. Chandu Bhoju Devadiga, Parampalli, Saligrama.
  2. Raghurama Shetty, Kailadi, Iduru.
  3. Rukmini N Poojary, Angadibettu, Chantharu.
  4. Bhujanga Shetty, Kodimane, Kalavara.
  5. Jalajamma Shedthi, Tingale, Nadpalu.

April 20

  1. Ramachandra Rao, Nesara, Kunjal.
  2. Girija Karunara Vinayaka, Gulvadi.
  3. N Rajuradha, Kaveri Complex, Kota.
  4. Sharada Kotihanda, Mundadi, Rattadi.
  5. Chandra Kulal, Bemmarki, Molahalli.

April 19

  1. Ashok Shetty Balebettu, Manur.
  2. Suresh Servegara, Santavara, Kandavara.
  3. Tumgamma Ganiga, Kergalu, Naikanakatte.
  4. Jayalakshmi D Shetty, Konjadi, Ardi.
  5. Krishna Madivala, Hanehalli, Koradi.

April 18

  1. Sadashiva Shastri, Golibettu, Shirooru.
  2. Nisha Nagaraj Shetty, Gulladi, Beluru.
  3. Nagayya Shetty, Nelyadi, Teggarse, Byndoor.
  4. Nagayya Shetty, Bayaribettu, Tantradi.
  5. Prakash R Shetty, Kangibettu, Sooralu.

April 17

  1. Vijayanatha Hegde, Barali, Heggunje.
  2. Vasantha Bacha Naik, Arbi, Nalkuru.
  3. Puttappa & children, Matru Kripa, Navunda.
  4. On behalf of Sadiyamma Poojary, seva by children, Shiriyara- Koodata.
  5. Radha Narayana Poojary, Shiriyara- Koodata.

April 16

  1. Dugga Naik, Mudhori, Haladi.
  2. Bhaskar Shetty, Manibachalu, Chara.
  3. Krishnaiah Achar, Halladi- Yakshagana at Saligrama.
  4. Vasanth Kumar Shetty, Bhandarthi Javunarukatte- Koodata.
  5. Vasanth Kumar Shetty, Bhandarthi, Januvarukatte- Koodata.

April 15

  1. Prasad Shetty, Kodimane, Kalavara.
  2. HB Rajeev Shetty, Beedinamane, Kavradi.
  3. Babanna Poojary, Kolkebailu, Shiriyara.
  4. Sharada Basava Poojary, Challamakkimane, Katbelthuru.
  5. Swapna P Shetty, Heradi, Barkur.

April 14

  1. Yashodha Shekhar Shetty, Dharemane, Avarse.
  2. Sudhir R Poojary, Ankral, Nalkuru.
  3. Ravindra Serugara, Uppinakudru.
  4. Shambhu Bhagirathi, Beejadi, Koteshwar.
  5. Subbayya Naik, Jeddinagadde, Amasebail.

April 13

  1. Srikala Shashidhar Shetty Bodadi, Billadi.
  2. Akhul B Hegde, Madikolbettu, Cherkadi.
  3. Gulabi Nagayya Shetty, Tuparabettu, Hattiyangady.
  4. Mohan Poojary, Neramballi, Koteshwara.
  5. Sanjeeva Shetty, Kopragundi, Belanje.

April 12

  1. Govinda Madivala, Hunse Adijeddu, Ajri.
  2. Poornesh Parampalli, Saligrama- Koodata.
  3. Raghavendra Parampalli, Saligrama- Koodata.
  4. Mamata Devaraj Shetty, Valthuru, Kavradi.
  5. Srinivas N Gaonkar, Hombadi, Mandadi.

April 11

  • B Narasimha Poojary, Kelamane, Hemmadi.
  • Shivananda Shetty, Jumbettu, Shirooru- Koodata.
  • Vijethakumar Shetty, Jambettu, Shirooru- Koodata.
  • Vanaja Shedthi, Hosuru, Karje.

April 10

  1. Annappayya Acharya and children, Hakladi.
  2. On behalf of Bhavani Shedthi, seva by children, Sherdi, Kakkunje.
  3. Koti Poojary, 38th Kalthuru, Santhekatte.
  4. Prema Rama Marakala, Hanehalli, Barkur.
  5. Parvati Marakalthi, Kiradi, Avarse.

April 09

  1. Udaykumar Shetty, Uva Meridian, Koteshwar- Koodata
  2. Lakshman Kulal, Hosangadi- Koodata.
  3. Rudru Sanjeeva Shetty, Shanarabettu, Perdoor.
  4. Rama Kulal, Hosangadi- Koodata.
  5. Udaykumar Shetty, Uva Meridian, Koteshwara- Koodata.

April 08

  1. Ganesha Shetty, Kudradimane, Molahalli.
  2. G Manjunatha Moodugiliyaru, Kota.
  3. Asha S Rakala, Bhatramakki, Hosala- Koodata.
  4. Devaki Kodandarama, Hosala- Koodata.
  5. Ramachandra Acharya, Kalmadi Road, Kota.

April 07

  1. Gulabi Shedthi, Bannadi, Vaddarse.
  2. Krishnappa Shetty, Moodubage, Amparu.
  3. U Bhojaraja Shetty, Hosmane, Ulthur.
  4. Annappa Ganiga, Varamballi, Brahmavar.
  5. Prapulla R Shetty, Hosmane, Trasi.

April 06

  1. Vijaya Babu Poojary, Hanehalli, Barkoor.
  2. Srinivas Rao Beejadi, Koteshwara.
  3. Kaushik Subhash Shetty, Bemmarki, Yadadi Matyadi- Koodata.
  4. Bhavani Shankar Shetty, Bemmarki- Koodata.
  5. Lalita S Ganiga, Talluru Kanyana.

April 05:

  1. Vasantha Hegde, Bavigadde, Chara
  2. Susheela S Shetty, Maratturu, Molahalli.
  3. Prashanth Nayak, Kangitota, Aroor.
  4. Vadamballi Jayarama Shetty, Chitturu.
  5. Narayana Shetty, Yelluru, Golihole.

April 04:

  1. Chandrashekhar Shetty, Shivaratna, Airodi- Koodata.
  2. Chandrashekhar Shetty, Shivaratna, Airodi- Koodata.
  3. Chandrashekhar Shetty, Shivaratna, Airodi- Koodata.
  4. Chandrashekhar Shetty, Shivaratna, Airodi- Koodata.
  5. Chandrashekhar Shetty, Shivaratna, Airodi- Koodata.

April 03

  1. Kumuda N Shetty, Kurdunje, Aroor.
  2. Sri Venkataramana Temple, Shirani, Shiriyara.
  3. Sumati Shedthi, Hennimane, Baidebettu, Kokkarne.
  4. Sri Durgaparameshwari Stone Crusher, Belve- Koodata.
  5. Sri Durgaparameshwari Stone Crusher, Belve- Koodata.

April 02:

  1. Ratnavati Shedthi, Manamballi- Koodata.
  2. Jyoti Pradeepa Hegde, Manamballi- Koodata.
  3. Swarnalatha Raghuram Shetty, Manmballi- Koodata.
  4. Rashmi Prashanth Shetty, Manamballi- Koodata.
  5. Rathakar Shetty, Kondalli, Shankarnarayan.

April 1

  1. Ashraya P Shetty, Hanehalli- Koodata.
  2. K Raghava Shetty, Hanehalli- Koodata.
  3. Umesh Marakala, Todukattu, Parampalli.
  4. Annappa Jayanti, Kelabettu, Karje.
  5. Chandrashekhara Shetty, Shiriyara- Yakshagana at Mekkekattu.

March 31

  1. Vinaya Chepinabettu, Beejadi.
  2. Babi Marakalthi, Hiliyana, Haikadi.
  3. Narayana Naik, Narkol Jeddu, Nalkur.
  4. Ganapa Basava, Hatrabailu, Perdoor.
  5. Vanaja S Shetty, Kampadadi, Hengavalli.

March 30

  1. Sri Durga Cashews, Vakwadi.
  2. Prema Chandranatha Shetty, Halthuru, Ulthuru.
  3. Sri Veereshwara Temple, Marvi, Vandaru.
  4. Chikkamma Shedthi, Padumundu, Shiriyara.
  5. Raveendra Acharya, Chitrapady, Saligrama.

March 29

  1. Heriya Kulal, Kalmakki Mane, Kullunje.
  2. Nagaraja Shetty, Durgadevi, Kondluru.
  3. Sharadamma and children, Cheplakatte, Kammardi.
  4. Narasimha Naik, Altharu, Yadthadi- Koodata.
  5. Narasimha Naik, Altharu, Yadthadi- Koodata.

March 28

  1. Ramesh AC, Achumane, Yaduru.
  2. Chandrashekhara Bilukoppa, Durvasapura.
  3. Manjunatha, Masthikatte, Hosagadde.
  4. Karunakara Shetty, Mudhuri, Haladi.
  5. Rama Poojary, Hanehalli- Yakshagana at Herooru.

March 27

  1. Savitha Ramesh, Hasirumane, Kaimara.
  2. KK Ganesh, Kongavalli, Halmatturu.
  3. YK Ravish, Holekoppa, Dharekoppa.
  4. Sugandhi Krishnamurthy, Gumhola, Belve.
  5. Sooraj Kumar, Padumundu, Shiriyara.

March 26

  1. Krishnamurthy, Dinda, Karunapura.
  2. Ratnamma Lakshmana Gowda, Kauri, Shedgaru.
  3. VP Udayakumar, Ogale, Hosakoppa.
  4. Shambhu Shetty, Tenkabepde, Madamakki.
  5. Jalaja Poojarthy, Totadamane, Vakwadi.

March 25

  1. HS Krishnamurthy, Huchikoppa, Kendalabailu.
  2. Satyamurthy Kyadigere, Hedduru.
  3. Manasa Eshwara Gowda & children, Halmatturu.
  4. Chandrashekhara Kotari, Tenkabettu, Ulthur.
  5. Susheela Srinivasa bangera, Hanehalli, Barkur.

March 24

  1. Ramappa Hegde, Hegdekeri, Megaravalli.
  2. Jyoti Prakash Shetty, Talave, Melige.
  3. TD Rajegowda, MLA, Kadavante.
  4. Seethamma Vasudeva Kanchugodu, Gujjadi.
  5. Mahabala Jogi, Harikarabettu, Tekkatte.

March 23

  1. KJ Sannappa, Kerehalli, Hanageri.
  2. Rajashekhara Rangappa Gowda, Besu, Araga.
  3. Savitramma, Hiregadde, Sigase, Koppa.
  4. Shankara Poojary, Karantabettu, Airodi.
  5. Ramesh Hegde, Kurdunje, Aroor.

March 22

  1. Asha Sheshadri Gowda, Kannangi.
  2. Madura Poojary, Nellikatte, Aralasuruli.
  3. Indiramma and children, Shedgaru,
  4. Gundu Shetty, Haryadi, Heskutturu- Koodata.
  5. Gulabi Shedthi, Haryadi, Heskutturu- Koodata.

March 21

  1. Duggamma M Gowda, MT Manjappa Gowda and children, Mangala Konandur.
  2. Manjamma Puttaswamy and children, Guddekoppa, Kadasuru.
  3. Smt and Sri KS Vishwanath and Children, Kanalli, Kuduvalli, Tirthahalli.
  4. Chandrashekhara and family, Kadinakonda- Koodata
  5. Ganapati Rao and family, Kadinakonda- Koodata.

March 20:

  1. Shanthamma Venkappa, Yelladakone, Sonale.
  2. Raghavendra Benaki, Nagarakodige.
  3. Nivedita Jeevaraj, Dwaramakki, BH Kaimara.
  4. Siddhartha Shetty, Hebbagilumane, Belve- Koodata.
  5. Mamatha B Shetty, Hebbagilumane, Belve- Koodata.

March 19

  • Chandravati P Shetty, Muduba, Haridravati
  • Seethamma Huchanaik, Genasikakuni, Sagar.
  • HA Gopala Shetty, Kelakuli, Siddharamata.
  • Narasimha Devadiga, Kattinamakki, Harkuru.

March 18

  1. Jayalakshmi V Poojary, Beluru, Sagara.
  2. Suresh Shetty, Varadamoola, Sagara.
  3. Rangappa Hadlukoppa, Arehalli, Kammardi.
  4. Krishnayya Shetty, Hanadi, Belanje.
  5. Manjunatha Devadiga, Haklumane, Vakwadi.

March 17

  1. Parvathamma Gilagundi, Sagara.
  2. Seethamma M Poojary, Hosabale, Soraba.
  3. Umesh HL, Hiresara, Araga.
  4. Raghurama Poojary, Surgikatte, Heggunje.
  5. Heriya Poojary, Guddeyangadi, Yadadi.

March 16

  1. SK Chandru, Sharadapura- Koodta
  2. SK Chandru, Sharadapura- Koodata.
  3. BK Puttappa, Chiplakatte, Kammardi.
  4. Sheena Kadinakonda, Kandavara.
  5. Revati C Shetty, Girija Kodli, Barkuru.

March 15

  1. C Gauramma, Benavalli, Arasalu.
  2. Shekarappa Vasantha, Hindlamane, Kotetariga.
  3. Srikanta Gowda, Holekoppa, Basavani.
  4. Rajeevi M Shetty, Hadukundu, Nerlakatte.
  5. Raghugolla, Gaddemane, Hosangadi.

March 14

  1. Puttappa Togare, Nagarakodige.
  2. Shaila Rathnakara, Heggarasu, Sonale.
  3. KC Nagendra Katagaru, Kattehakkalu.
  4. Santhosh Shetty, Kavradi, Amparu.
  5. KK Suresha, Kanki, Ryave.

March 13

  1. Kamalamma T Gowda, Herate, Nilskal.
  2. Sadamma Samatagaru, Kadasuru.
  3. TS Vasantha Talave, Melige.
  4. Ravikiran Hume Pipes, Ranganakere.
  5. Chodappa Gowda, Yaduru.

March 12:

  1. Ramaswami Bommagadde, Andagadoduru.
  2. Kiran Rangappa Kadidal, Harogulige.
  3. KC Nagappa Madivala, Unturukatte, Kaimara.
  4. Susheela Bhoja Hegde, Bakali, Kakkunje, Shankarnarayana.
  5. HM Rangappa, Hebbalige, Maluru.

March 11

  1. Seethamma Ananda Gowda, Kariagundi, Mastikatte.
  2. VK Narasimhamurthy, Varali, Ramakrishnapura.
  3. Timmappa Gowda, Karemane, Tenginakoppa.
  4. Narasimha Ganiga, Muttinakatte, Hosangadi.
  5. Girijamma S Gowda, Hilimane, Bavikaisaru.

March 10

  1. Shailaja Shetty, Kantagadde, Hosangadi
  2. Chennappa Gowda, Bobsiri, Durvasapura.
  3. Suresh Amin, Ammunje, Udupi.
  4. On behalf of Nagappa Gowda, seva by children, Hirebailu, Yaduru.
  5. Chandrappa Gowda, Kikkeri, Aralasuruli.

March 09:

  1. Chandu Poojary, Holmage, Hakladi.
  2. Shankara Shetty, Bantakodu, Ulluru 74
  3. Naveenchandra Shetty, Kemugudde, Tombhattu.
  4. Durgaparameshwari Snehabalaga, Bhandigadi.
  5. Ramesh GB, Shuntikatte, Basavani.

March 08:

  1. Sri Mahashivaratri Utsava Samiti, Konki, Tariberu.
  2. Sri Kallu Mahalingeshwara Mandarthi.
  3. Neelakanteshwara Temple, Elajit, Arehole.
  4. Mallikarjuna Yaksha Balaga, AK Nagara, Kammardi.
  5. Annapoorna Sharat Kasaravalli, Ramakrishnapura.

March 07:

  1. Jalaja Marakalthi, Heradi, Hosala.
  2. Narayana Kulal, Hinkladimane, Cherkadi.
  3. Muttu Devadiga, Akalabailu, Kirimanjeshwara.
  4. Tammayya Gowda, Ubburu, Guttiyadahalli.
  5. NT Krishnamurthy, Kargadde, Kaurihakkalu.

March 06:

  1. Dhananjay Acharya, Kaikamba- Koodata.
  2. Dhananjay Acharya, Kaikamba- Koodata.
  3. Kamala Poojarthy, Haluvalli, Koteshwara.
  4. Tammayya Gowda, Kanaburu, Kannangi.
  5. Bhaskar K Ankulibailu, Begar.

March 05:

  1. Prashanth Shetty, Kotebettu, Chara, Hebri.
  2. Krishna Marakala, Totadabettu, Tekkatte.
  3. Subhash Shetty, Hilkome, Japti.
  4. Sarika Ramesh, Hosabeedu, Bejjavalli.
  5. Renuka Surendra, Kunchebailu, Sringeri.

March 04:

  1. Sheenappa Shetty and children, Guddemane, Kaduru.
  2. Santhosh Shetty, Padumane, Nada.
  3. Umesh Mogaveera, Nalthuru, Yadadi.
  4. Puttacharya, Katugadde, Melige.
  5. Shivakumar Bennegudde, Halanduru.

March 03:

  1. Naganaik, Tolarbettu, Belanje- Koodata.
  2. On behalf of Vittala Shetty, seva by children, Billadimane, Ulluru.
  3. Bachanaik, Tolarbettu, Belanje- Koodata.
  4. Jayamma Nagaraja Gowda, Aralasuruli.
  5. Agasheshwara Snehabalaga, Bhandigadi.

March 02:

  1. Ananda Marakala, Basadi Road, Chara.
  2. Aruna Achar, Tavarakere, Gujjadi.
  3. Radha Marakalthi, Uppinakote, Varamballi.
  4. Sharadamma Eshwaragowda, Mallesara.
  5. Nagendra Chikkanakodige, Hirekodige.

March 01:

  1. Krishna Naik, Tenkabettu, Shirooru- Koodata.
  2. Govinda Poojary, Kalbettu, Shiriyara.
  3. Krishna Naik, Tenkabettu, Shirooru- Koodata.
  4. Janardhana Acharya, Kagemandu, Koduru.
  5. HS Shashidhar, Hosageri, Kattehakkalu.

Also read:

Mandarthi Mela Tirugata 2023-24 (Nov 2023- Feb 2024)

Mandarthi Mela: Monsoon Seve Aata 2023

Mandarthi Mela Show (Tirugata) 2022-23



Latest News

Mandarthi Mela Yakshagana Show

Mandarthi Mela Show (Tirugata) 2022-23: Nov 2022-May 2023

Feb 2022 to March 2023

Mandarthi Temple- Monsoon Yakshagana seva details (2022)

Mandarthi Mela Yakshagana show 2021- 2022

Subscribe to our newsletter!

Other related posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: Content is protected !!